W BLASKU MIŁOSIERDZIA
44/990 – 27 października 2024 r. B.
INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA
Niedziela, 27 października 2024 r.
XXX niedziela zwykła (B)
Kolor szat liturgicznych ; zielony
Teksty liturgii Mszy św.
ANTYFONA NA WEJŚCIE
Ps 105, 3-4
Niech się weseli serce szukających Pana. *
Rozważajcie o Panu i Jego potędze, *
zawsze szukajcie Jego oblicza.
WPROWADZENIE DO LITURGII
Przyszliśmy do Jezusa Chrystusa, aby razem z Nim złożyć nasze życie na ołtarzu, wierząc, że tylko moc Bożej miłości, może przemienić naszą szarą codzienność w jutrzenkę życia.
Wierzymy, że dzięki ingerencji Ducha Świętego, podczas tej Eucharystii sam Chrystus nakarmi nas swoim Ciałem i Krwią, ale również, że przemieni nasze zaślepione przez grzech serca, które pragną tak jak niewidomy z dzisiejszej Ewangelii doświadczyć miłości Boga.
Dlatego z wiarą wołajmy: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”.
CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU
Chwała na wysokości Bogu, * a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. * Chwalimy Cię. * Błogosławimy Cię. * Wielbimy Cię. * Wysławiamy Cię. * Dzięki Ci składamy, * bo wielka jest chwała Twoja. * Panie Boże, Królu nieba, * Boże Ojcze wszechmogący. * Panie, Synu Jednorodzony, * Jezu Chryste. * Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. * Który gładzisz grzechy świata, * zmiłuj się nad nami. * Który gładzisz grzechy świata, * przyjm błaganie nasze. * Który siedzisz po prawicy Ojca, * zmiłuj się nad nami. * Albowiem tylko Tyś jest święty, * tylko Tyś jest Panem, * Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. * Z Duchem Świętym, w chwale Boga Ojca. * Amen.
KOLEKTA
Wszechmogący, wieczny Boże, pomnóż w nas wiarę, nadzieję i miłość †
i daj nam ukochać Twoje przykazania, *
abyśmy mogli otrzymać obiecane zbawienie.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, †
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
WSTĘP DO LITURGII SŁOWA
Bóg zawsze jest obecny w życiu człowieka. Przekonuje nas o tym prorok Jeremiasz w pierwszym czytaniu. Autor Listu do Hebrajczyków, który ukazuje nam obraz Chrystusa – Prawdziwego Kapłana, ukazuje nam prawdę, że Jezus jest ze wszystkimi ludźmi. On swym słowem uzdrawia ślepotę serc ludzkich i przez swą ofiarę daje pociechę nieszczęśliwym.
Aby móc odejść uzdrowionym i pocieszonym przez Jezusa, potrzebna jest wiara Bartymeusza z dzisiejszej Ewangelii według świętego Marka.
Wzbudźmy teraz pragnienie słuchania Słowa Bożego, które ma moc umocnić naszą wiarę.
PIERWSZE CZYTANIE
Pan wybawił swój lud
Jr 31, 7-9
Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza
Tak mówi Pan: «Wykrzykujcie radośnie na cześć Jakuba, weselcie się pierwszym wśród narodów! Głoście, wychwalajcie i mówcie: Pan wybawił swój lud, Resztę Izraela!
Oto sprowadzę ich z ziemi północnej i zgromadzę ich z krańców ziemi. Są wśród nich niewidomi i dotknięci kalectwem, kobieta brzemienna wraz z położnicą: powracają wielką gromadą.
Oto wyszli z płaczem, lecz wśród pociech ich przyprowadzę. Przywiodę ich do strumienia wody równą drogą – nie potkną się na niej. Jestem bowiem ojcem dla Izraela, a Efraim jest moim synem pierworodnym».
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 126 (125), 1b-2b. 2c-3.
4-5. 6 (R.: por. 3a)
Refren: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas.
1 Gdy Pan odmienił los Syjonu, *
wydawało się nam, że śnimy.
2 Usta nasze były pełne śmiechu, *
a język śpiewał z radości.
Refren: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas.
Mówiono wtedy między narodami: *
«Wielkie rzeczy im Pan uczynił».
3 Pan uczynił nam wielkie rzeczy *
i radość nas ogarnęła.
Refren: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas.
4 Odmień znowu nasz los, o Panie, *
jak odmieniasz strumienie na Południu.
5 Ci, którzy we łzach sieją, *
żąć będą w radości.
Refren: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas.
6 Idą i płaczą, *
niosąc ziarno na zasiew,
lecz powrócą z radością, *
niosąc swoje snopy.
Refren: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas.
DRUGIE CZYTANIE
Chrystus kapłanem na wieki
Hbr 5, 1-6
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Każdy arcykapłan spomiędzy ludzi brany, dla ludzi jest ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy. Może on współczuć tym, którzy nie wiedzą i błądzą, ponieważ sam podlega słabości. I ze względu na nią powinien tak za lud, jak i za samego siebie składać ofiary za grzechy. A nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga jak Aaron.
Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale uczynił to Ten, który powiedział do Niego: «Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem», jak i w innym miejscu: «Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka».
Oto słowo Boże.
AKLAMACJA PRZED EWANGELIĄ
Por. 2 Tm 1, 10b
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Uzdrowienie niewidomego z Jerycha - Mk 10, 46b-52
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Gdy Jezus wraz z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, niewidomy żebrak, Bartymeusz, syn Tymeusza, siedział przy drodze. A słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Wielu nastawało na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Synu Dawida, ulituj się nade mną!»
Jezus przystanął i rzekł: «Zawołajcie go». I przywołali niewidomego, mówiąc mu: «Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię». On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się na nogi i przyszedł do Jezusa.
A Jezus przemówił do niego: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Powiedział Mu niewidomy: «Rabbuni, żebym przejrzał».
Jezus mu rzekł: «Idź, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą.
Oto słowo Pańskie.
REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI
Modlitwa o uzdrowienie
ks. Leszek Smoliński
W Liście apostolskim „Novo millennio ineunte” św. Jan Paweł II stwierdził, że „mimo rozległych procesów laicyzacji obserwujemy dziś w świecie powszechną potrzebę duchowości, która w znacznej mierze ujawnia się jako nowy głód modlitwy” (n. 33). Odpowiedzią na ten „głód modlitwy” są duchowe poszukiwania wielu ludzi. Warto więc odnaleźć w tradycji Kościoła bogactwo form i treści modlitewnych, które zostały ukształtowane przez wieki.
Niewidomy żebrak Bartymeusz spod Jerycha, który siedział przy drodze, słysząc o przechodzącym Jezusie z Nazaretu głośno wołał: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”. Pan nie pozostał głuchy na jego wołanie i przyszedł mu z konkretną pomocą: „Jezus mu rzekł: «Idź, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą”. Słowa wypowiedziane przez niewidomego z dzisiejszej Ewangelii stały się wezwaniem „modlitwy Jezusowej”, zwanej inaczej modlitwą serca albo nieustanną modlitwą. Jest to modlitwa na każdy czas.
Modlitwa serca stanowi proste wołanie o pomoc, o miłosierdzie. Jej praktykowanie pomaga przemieniać nasze życie, otwiera nas coraz bardziej na Boga. Nie jest to modlitwa przeznaczona tylko dla pobożnych mnichów, ale przede wszystkim dla ludzi świeckich, zatopionych w wir codzienności. Serafin z Sarowa, ostatni kanonizowany święty przed rewolucją rosyjską 1917 roku, ulubiony patron prawosławia i jeden z większych mistyków Kościoła, mówił: modlić się może każdy bez przeszkód. Bogaty i biedny, szlachetnie urodzony i wieśniak, mocny i słaby, zdrowy i chory, cnotliwy i grzesznik".
W „Opowieściach pielgrzyma”, które stanowią anonimowe, klasyczne dzieło zakorzenione w rosyjskim prawosławiu, starzec radzi pielgrzymowi, który pragnie nauczyć się modlitwy Jezusowej, aby nigdy się nie zniechęcał. Ma tylko często odmawiać wezwania modlitwy Jezusa bez troszczenia się o czystość samej modlitwy. Nawet jeśli ktoś ma wrażenie odmawiania jej tylko wargami, to częsta modlitwa ustna doprowadzi go w końcu do modlitwy serca. Jest ona znakomitą odpowiedzią na pragnienie ciągłego przebywania w Bożej obecności. Wtedy nasza codzienność zostanie przemieniona i opromieniona Bożym światłem, a my przez swoją wytrwałość będziemy postępować na drodze świętości i stawać się jeszcze bardziej „człowiekiem z Ducha”.
Modlitwę Jezusową możemy praktykować wszędzie: w domu, przy sprzątaniu, w kuchni czy w środkach komunikacji miejskiej! Możemy modlić się na spacerze, idąc do pracy, szkoły, jadąc samochodem, siedząc w poczekalni u lekarza. Na początku będzie to wymagało większego skupienia uwagi, może ogarnie nas rozproszenie albo myśli odbiegną zupełnie od modlitwy. Trzeba wtedy powrócić spokojnie do wybranego wezwania. Z czasem modlitwa w nas się utrwali. Wreszcie zauważymy, że bez większego wysiłku modlitewne wezwanie przemienia naszą codzienność, ofiarując ją Bogu.
Modlitwa Jezusowa jest odpowiedzią na pytanie współczesnego człowieka o to, jak się modlić i jak znaleźć czas na modlitwę przy obowiązkach i w pracy, w ulicznym korku czy w kolejce do kasy w supermarkecie. „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”.
Odmawia się Wierzę w jednego Boga...
MODLITWA WIERNYCH
Tobie Panie Władco tej ziemi ośmielamy się przedstawić nasze prośby, wierząc, że zostaną wysłuchane.
1. Módlmy się za Kościół święty, aby rozpoczęta droga synodalna przyniosła owoce w życiu szukających dróg wiary i rozeznających swoje powołanie. Ciebie prosimy.
2. Módlmy się za biskupów i kapłanów, aby pewną ręką prowadzili łódź Kościoła do portu zbawienia. Ciebie prosimy.
3. Módlmy się za niewidomych, aby otoczyła ich ludzka dobroć, jako wyraz ojcowskiej dobroci Boga. Ciebie prosimy.
4. Módlmy się za ludzi szukających ucieczki w narkotykach, alkoholu, przemocy i nienawiści, aby Bóg im dopomógł odnaleźć prawdziwy cel życia. Ciebie prosimy.
5. Módlmy się za tych, którzy umrą jeszcze tej nocy, aby byli gotowi na spotkanie z Bogiem. Ciebie prosimy.
6. Módlmy się za nas samych, abyśmy z Eucharystii czerpali siłę do przemiany życia ku pełni chrześcijańskiej miłości. Ciebie prosimy.
Wszechmogący Boże, uświęcaj nas każdego dnia, abyśmy mogli służyć Tobie i ludziom. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
MODLITWA NAD DARAMI
Wszechmogący Boże, wejrzyj na dary, które Ci składamy, †
niech ta Ofiara, wyraz naszej służby, *
przyczyni się do Twojej chwały.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
PRZED PREFACJĄ
Złóżmy dziękczynienie Bogu za to, że dał nam Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa, który nieustannie składa ofiarę za nasze grzechy na ołtarzach całego świata.
PREFACJA
33. Zadatek wieczystej Paschy
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, a dla nas zbawienne, *
abyśmy Tobie składali dziękczynienie i Ciebie wychwalali, *
Panie, Ojcze niebieski, wszechmogący i miłosierny Boże, *
w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.
W czasie naszej doczesnej pielgrzymki *
doznajemy Twojej dobroci w codziennych potrzebach *
i nosimy już w sobie zadatek życia wiecznego. *
Mając bowiem pierwsze dary Ducha, *
przez którego wskrzesiłeś z martwych Jezusa, *
spodziewamy się wiekuistego udziału w misterium paschalnym.
Dlatego z wszystkimi Aniołami wychwalamy Ciebie, *
z radością wołając...
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
Ps 20, 6
Będziemy się radować ze zbawienia *
i wielbić imię Pana Boga naszego.
MODLITWA PO KOMUNII
Boże, nasz Ojcze, niech Twój Sakrament dokona w nas tego, co oznacza, † abyśmy osiągnęli zjednoczenie z Chrystusem, *
którego przyjmujemy pod osłoną chleba i wina.
Który żyje i króluje na wieki wieków.
PRZED ROZESŁANIEM
Przyjmijmy błogosławieństwo Trójjedynego Boga, abyśmy oczyma wiary patrzyli na to wszystko, co będzie udziałem nas i naszych najbliższych w zbliżającym się tygodniu.