W BLASKU MIŁOSIERDZIA


49/995 – 24 listopada 2024 r. B.  


INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA

 

13

 

Niedziela, 24 listopada 2024 r.

 

XXXIV NIEDZIELA (B)

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA

Uroczystość

 

Kolor szat liturgicznych: biały

 

Teksty liturgii Mszy św.

 

 

Chrystus Królem i Panem całego świata
 
 
ANTYFONA NA WEJŚCIE
por. Ap 5, 12; 1. 6
Baranek, który został zabity *
godzien jest wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i uwielbienie, *
Jemu chwała i panowanie na wieki wieków.
 
WPROWADZENIE DO LITURGII
Przeżywamy ostatni tydzień roku kościelnego, który w swych treściach nawiązuje do czasów eschatologicznych i mówi nam o powrocie Jezusa Chrystusa na ziemię. Powrót ten nastąpi w chwili, w której się nie spodziewamy.
Pragniemy dzisiaj Jezusowi Chrystusowi, Królowi i Panu Wszechświata na tej Eucharystii oddać należną chwałę i cześć. Ofiarujmy na ołtarzu nasze troski, kłopoty i zmagania dnia codziennego, wierząc, że tylko Pan nieba i ziemi, może nasz krzyż przemienić w słodkie jarzmo.
Przepraszajmy Króla Wszechświata, za zło, które popełniliśmy z ludzkiej ułomności, ufając w Jego niezgłębione miłosierdzie.
 
CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU
Chwała na wysokości Bogu, * a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. * Chwalimy Cię. * Błogosławimy Cię. * Wielbimy Cię. * Wysławiamy Cię. * Dzięki Ci składamy, * bo wielka jest chwała Twoja. * Panie Boże, Królu nieba, * Boże Ojcze wszechmogący. * Panie, Synu Jednorodzony, * Jezu Chryste. * Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. * Który gładzisz grzechy świata, * zmiłuj się nad nami. * Który gładzisz grzechy świata, * przyjm błaganie nasze. * Który siedzisz po prawicy Ojca, * zmiłuj się nad nami. * Albowiem tylko Tyś jest święty, * tylko Tyś jest Panem, * Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. * Z Duchem Świętym, w chwale Boga Ojca. * Amen.
 
KOLEKTA
            Wszechmogący, wieczny Boże,
Ty postanowiłeś wszystko poddać umiłowanemu Synowi Twojemu, Królowi Wszechświata, †
spraw, aby całe stworzenie, wyswobodzone z niewoli grzechu, *
Tobie służyło i bez końca Ciebie chwaliło.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, †
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
 
WSTĘP DO LITURGII SŁOWA
Liturgia Słowa przypomina nam prawdę, że przemijalność jest istotną cechą człowieka oraz świata, na którym żyjemy. Słowo Boże ukazuje nam fakt, że Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata, ale ono pochodzi od Stwórcy.
Królestwo niebieskie tutaj na ziemi, rozsiewa się dzięki słuchaniu Słowa Bożego i świadczeniu o nim wobec braci.
Wsłuchajmy się w słowo, które wsiewa w nasze serca wiarę, nadzieję i miłość.
 
PIERWSZE CZYTANIE
Królestwo Syna Człowieczego
Dn 7, 13-14
Czytanie z Księgi proroka Daniela
Patrzyłem w nocnych widzeniach: a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie.
Oto słowo Boże.
 
PSALM RESPONSORYJNY
            Ps 93 (92), 1. 2 i 5 (R.: por. 1a)
Refren: Pan Bóg króluje, pełen majestatu.
1          Pan króluje, oblókł się w majestat, *
            Pan wdział potęgę i nią się przepasał.
            Tak świat utwierdził, *
            że się nie zachwieje.
Refren: Pan Bóg króluje, pełen majestatu.
2          Twój tron niewzruszony na wieki, *
            istniejesz od wieków, Boże.
5          Świadectwa Twoje bardzo godne są wiary; †
            Twojemu domowi świętość przystoi *
            po wszystkie dni, o Panie.
Refren: Pan Bóg króluje, pełen majestatu.
           
DRUGIE CZYTANIE
Chrystus jest władcą królów ziemi
Ap 1, 5-8
Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła
Jezus Chrystus jest Świadkiem Wiernym, Pierworodnym wśród umarłych i Władcą królów ziemi.
Temu, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów, i uczynił nas królestwem – kapłanami dla Boga i Ojca swojego, Jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen.
Oto nadchodzi z obłokami i ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: Amen.
Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.
Oto słowo Boże.
 
AKLAMACJA PRZED EWANGELIĄ
            Por. Mk 11, 9c. 10a
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie.
Błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
 
EWANGELIA
Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata
J 18, 33b-37
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»
Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».
Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»
Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».
Oto słowo Pańskie.
 
REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI
Zaproszenie do budowania królestwa
ks. Leszek Smoliński
 
Czterdziestoparoletni Edward, nie lubi swojej pracy. Otaczający świat go denerwuje. Jest przy tym złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, swojego ojca zbywa wiecznym brakiem czasu. Sytuacja zmienia się diametralnie po groźnym wypadku. Edward postanawia odkryć swoje życie na nowo. Nagle zaczyna być szczęśliwy, dostrzegać ludzi i rzeczy, które go otaczały. Nigdzie nie wyjeżdża, nie ucieka w podróż dookoła świata. Mieszka w tym samym mieszkaniu, chodzi tym samym chodnikiem, spotyka tych samych ludzi, ale wszystko jest inaczej. Odzyskuje miłość oraz radość życia. Tak dzieje się z Edwardem, bohaterem filmu Jerzego Zielińskiego pt. „Król życia” (2015).
 
Tak przed Piłatem, jak i przed nami staje dziś zupełnie inny Król życia, Pan Jezus. I tak charakteryzuje swoje królestwo: „Królestwo moje nie jest z tego świata. Ja się na to narodziłem..., aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”. Syn Boży obwieszcza dobrą nowinę – wraz z Jego przyjściem na świat przybliżyło się do nas królestwo niebieskie. Jest ono inne od ziemskich potęg, gdzie władcy swoją bezwzględnością wykorzystują swoich poddanych. Natomiast Jezus zaprasza nas, swoich przyjaciół, do budowania zupełnie innego królestwa, którego treścią są: prawda i życie, świętość i łaska, sprawiedliwość, miłość i pokój.
 
Chrystus przyszedł dać świadectwo prawdzie, świadectwo o prawdziwym życiu: nie tylko o jego zasadach, ale o tym, że ono w ogóle istnieje i że można je osiągnąć. Ale osiągnąć tylko w jeden sposób: przez przyjęcie zwierzchnictwa Króla Prawdy, Jezusa. W życiu każdego człowieka jest wydarzenie, które wycisnęło piętno na jego życiu, tworząc „przedtem” i „potem”. Przed i po ukończeniu studiów, przed i po ślubie. Kto odkrywa Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela, nie ma wątpliwości, jak podzielić swoje życie: przed i po spotkaniu z Chrystusem.
 
Przyjąć zwierzchnictwo Chrystusa Króla, uczynić Go królem naszego życia, oznacza przyjąć prawdę, czyli słuchać prawdy, którą On objawia swoimi słowami i czynami. Problem w tym, że my często nie chcemy ani znać, ani tym bardziej przyjąć prawdy. Jakże wygodny i niezobowiązujący jest świat kłamstwa, pozorów, złudnych obietnic. W takim świecie żyje się pozornie o wiele łatwiej, bo gdy coś przestaje nam pasować, zawsze można uciec w inne kłamstwo czy złudzenie, wymigać się od odpowiedzialności. Ale ile jest warte życie oparte tylko na kłamstwie? I gdzie takie życie ma kres? Czy nie zagraża mu unicestwienie w świecie pozorów i złudzeń?
 
Bohater filmowy sam uczynił siebie królem życia, stanowił sam dla siebie punkt odniesienia. My natomiast chcemy przywrócić właściwe, tj. pierwsze miejsce Chrystusowi Królowi, by był Panem naszego serca, naszej rodziny, wspólnoty Kościoła czy Ojczyzny. Obyśmy byli Mu wierni w służbie Jemu samemu i ludziom. Obyśmy nie dawali powodu do słusznych zarzutów i do prześladowań z naszej winy. Niech ludzie, patrząc na nas, chwalą Boga, a nie złorzeczą Mu. Niech z naszych serc popłynie uwielbienie Chrystusa: „Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie”.
Odmawia się Wierzę w jednego Boga...
 
MODLITWA WIERNYCH
Jezusowi Chrystusowi, Królowi i Panu Wszechświata, skierujmy pragnienia naszych serc.
  1. Królu Wszechświata, polecamy wszystkich członków Twojego Kościoła, aby byli świadkami prawdy w świecie. Ciebie prosimy.
  2. Władco nieba i ziemi, polecamy Tobie wszystkich rządzących naszym krajem, aby pamiętali, że władza jest służbą. Ciebie prosimy.
  3. Włado o pogodnym Obliczu, polecamy Ci wszystkich młodych, aby pociągnięci Twoją miłością odważnie kroczyli drogą Ewangelii. Ciebie prosimy.
  4. Królu Wszechświata, polecamy Tobie katechetów, kaznodziejów i rekolekcjonistów, aby z mocą głosili słowo Boże niosące odwagę i wiarę w Jezusa. Ciebie prosimy.
  5. Władco nieba i ziemi, polecamy Tobie naszych zmarłych, którzy zasnęli w nadziei zmartwychwstania, aby w Twoim Królestwie odnaleźli miejsce odpoczynku i ochłody. Ciebie prosimy.
  6. Królu Wszechświata, polecamy Tobie nas samych, abyśmy budowali Królestwo Boże tutaj na ziemi, przez przebaczenie i dobre uczynki płynące z miłości. Ciebie prosimy.
Panie, Ty wypełniłeś zapowiedź wiecznego Królestwa, daj nam łaskę, abyśmy zawsze mogli kroczyć Twoimi drogami i nie ulegali uciechom tego świata. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
 
Modlitwa wiernych Światowego Dnia Młodzieży (z Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie)
  1. Za Kościół święty: zjednoczony z Tobą, łagodny Królu pokoju, niech światłem ewangelii objawia ogłoszoną na krzyżu nową sprawiedliwość. Ciebie prosimy...
  2. Za pasterzy ludu Bożego: pozostając wiernymi otrzymanej posłudze niech będą naśladowcami Twojej miłości do najmniejszych w Królestwie Boga. Ciebie prosimy...
  3. Za społeczeństwo w którym żyjemy: godność każdego odkupionego przez Ciebie człowieka niech będzie szanowana i wzrasta wrażliwość na słabych i bezbronnych. Ciebie prosimy...
  4. Za znajdujących się w bolesnej sytuacji grzechu: niech nie wahają się powierzyć Twojemu miłosierdziu i rozpocząć nowe życie. Ciebie prosimy...
  5. Za młodych w Rzymie i na całym świecie: posłuszni Twojej woli i przemienieni Twoją łaską, niech żyją w radości szukając Twojego oblicza. Ciebie prosimy...
MODLITWA NAD DARAMI
Panie, nasz Boże, składamy Tobie Ofiarę pojednania †
 i pokornie Cię błagamy, *
 aby Twój Syn udzielił wszystkim narodom darów jedności i pokoju.
Który żyje i króluje na wieki wieków.
 
PRZED PREFACJĄ
Królowi wieków, niewidzialnemu, nieśmiertelnemu wyśpiewajmy teraz pieśń Kościoła razem z zastępami świętych i aniołów.
 
PREFACJA
49. Chrystus, wiekuisty Kapłan
i Król Wszechświata
            Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, *
abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, *
Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże.
Ty namaściłeś olejem wesela Jednorodzonego Syna Twojego, *
naszego Pana Jezusa Chrystusa, *  
 na wiekuistego Kapłana i Króla Wszechświata, *
aby dopełnił tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego *
ofiarując siebie samego na ołtarzu krzyża, *
jako niepokalaną ofiarę pojednania: *
i aby poddawszy swej władzy wszystkie stworzenia, *
przekazał nieskończonemu majestatowi Twojemu *
wieczne i powszechne Królestwo: *
królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, *
 królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.
Dlatego z Aniołami i wszystkimi Świętymi *
wysławiamy Ciebie, razem z nimi wołając...
 
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
Ps 29, 10-11
Pan zasiada na tronie jako Król na wieki. *
Pan obdarzy swój lud pokojem.
 
MODLITWA PO KOMUNII
Wszechmogący Boże, Ty nas posiliłeś Chlebem dającym życie wieczne; †
 spraw, abyśmy z radością byli posłuszni Chrystusowi, Królowi Wszechświata, *
i mogli z Nim żyć bez końca w Królestwie niebieskim.
Który żyje i króluje na wieki wieków.
 
PRZED ROZESŁANIEM
Prośmy, Chrystusa Króla i Pana Wszechświata o Jego błogosławieństwo, które niech wspiera nasze poczynania i starania w budowaniu Bożego Królestwa na ziemi.